CZ ENKaple sv. Cyrila a Metoděje se nachází v Beskydech na pověstmi opředené hoře Radhošť ve výšce 1129 m.n.m. a je tedy jednou z nejvýše položených církevních staveb v České republice. Původně byla hora Radhošť místem, kde lidé uctívali pohanského boha Radegasta (odtud název Radhošť). Po příchodu Cyrila a Metoděje v 9. století však byla podle pověsti socha Radegasta zničena (podle jiné pověsti však byla ukryta na neznámém místě) a na jejím místě byl postaven křesťanský kříž. V 18. století se začaly konat první poutě na Radhošť, v roce 1808 byl postaven kamenný kříž, který nyní stojí před kaplí.

V roce 1862 byla vyhlášena sbírka na postavení soch Cyrila a Metoděje, které jsou dnes poblíž kaple. Sbírka se postupně rozrůstala a nakonec bylo vybráno i dost peněz na stavbu kaple.

Projekt navrhl kroměřížský architekt Skibiňský. Symbolickým prvkem jednolodní stavby se stala kupole připomínající byzantský původ patronů. Tehdy byla budova kamenná, bíle omítnutá. Stavba trvala od roku 1896 do roku 1898, ve 30. letech 20. století byla dále upravena. Celá stavba byla obložena šindely a nad vchodem byla vztyčená dvoustupňová jehlancová věž.

Interiér je spíše jednoduchý, odpovídá tradicím valašského kraje. Je zde i obraz Madony ve valašském kroji (také se jí říká „valašská madona“). Okna zdobí vitráže v oknech, které znázorňují výjevy ze života Cyrila a Metoděje, dále sv. Václava, sv. Ludmilu, sv. Jana Nepomuckého a sv. Anežku.

V dnešní době můžete kapličku navštívit. Pokud přijedete autem, můžete zaparkovat na parkovišti v Pustevnách anebo pod lanovkou v Trojanovicích. Z Pusteven se zde dostanete po hřebeni pěšky anebo na kole nenáročnou trasou o délce čtyř kilometrů. Vedou zde i náročnější turistické trasy z Frenštátu pod Radhoštěm anebo z Rožnova pod Radhoštěm.

Web o kapli na Radhošti naleznete zde: http://www.radhost-kaple.estranky.cz


Hrad Radhost
Kaple na Radhošti 01
Hrad Radhost
Kaple na Radhošti 02
Hrad Radhost
Kaple na Radhošti 03
Hrad Radhost
Kaple na Radhošti 04
Hrad Radhost
Kaple na Radhošti 05
Hrad Radhost
Kaple na Radhošti 06


Lze zakoupit v našem e-shopu.Zpět

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informaceQR

FB IS