CZ EN


Kostel svatého Martina a Prokopa se nachází v okrese Praha-západ v obci Karlík. Tato oblast byla obydlena již v době bronzové, na místě dnešního kostela se již v této době pohřbívalo.

Ve 12. století, za vlády krále Přemysla Otakara I., zde byla postavena románská rotunda sv. Martina. Nejstarší část hřbitova se nachází u jeho jižní zdi (dnes se zde nachází pamětní deska ze slivenského mramoru na paměť Augustina Svobody – správce z křižovnického statku v Dobřichovicích). V 17. století byl kostel několikrát zdevastován během třicetileté války se Švédy. V 18. století byl kostel významně opraven a zrenovován – na jižní straně byla postavena barokní věž, poté i barokní loď, nové varhany a oltář. V letech 1807-1810 proběhly další úpravy včetně přemalování oltáře a stropu. Na konci 19. století byl kostel přestavěn v pseudorománském stylu. Ve dvacátém století proběhly opravy kostela a rozšíření hřbitova.

Kostel byl vystavěn jako jednolodní obdélný pseudorománský kostel s barokní věží na jižní straně. Tato věž byla při přestavbě zvýšena. Původní rotunda s lucernou a apsidou slouží jako presbytář. Loď je plochostropá, sakristie má křížové klenutí. Na hlavním oltáři je obraz sv. Martina. Na věži jsou dva zvony.


Kostel sv. Martina a Prokopa
Kostel sv. Martina a Prokopa 01
Kostel sv. Martina a Prokopa
Kostel sv. Martina a Prokopa 02
Kostel sv. Martina a Prokopa
Kostel sv. Martina a Prokopa 03
Kostel sv. Martina a Prokopa
Kostel sv. Martina a Prokopa 04
Kostel sv. Martina a Prokopa
Kostel sv. Martina a Prokopa 05
Kostel sv. Martina a Prokopa
Kostel sv. Martina a Prokopa 06


Lze zakoupit v našem e-shopu.Zpět

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informaceQR

FB IS