CZ EN


Čachtický hrad se nachází v Trenčianském kraji v blízkosti obce Višňová. Byl postaven na dolomitové skále a první písemná zmínka pochází z roku 1276, kdy patřil mezi královské pohraniční pevnosti. V roce 1299 byl hrad dobyt Matúšem Čákem Trenčianským, roku 1392 hrad i s panstvím získal Ctibor I. Hrad často měnil majitele, až se roku 1569 dostal do rukou rodu Nádašdyovců. František Nádašdy zemřel roku 1604 a hrad zdědila jeho vdova, uherská hraběnka Alžběta Báthoryová.

Alžběta Báthoryová (1560-1614), známá také jako Čachtická paní, byla proslulá svou krutostí a despotickým chováním, zejména vůči dívkám a mladým ženám. Podle pověsti se koupala v jejich krvi, toto je však možná pouhá legenda. Bylo však důkazy doloženo, že Čachtická paní skutečně týrala a zabíjela své oběti nejen na hradě, ale i v přilehlé vesnici nebo na cestách. Podle Guinessovy knihy rekordů byla Čachtická paní nejmasovější vražedkyní. Neví se, kolik žen přesně zavraždila, některé zdroje uvádějí „pouhých“ 29 obětí, jiné až 600. Mnohé ze svých obětí před smrtí krutě mučila. Tyto činy byly později odhaleny a Alžběta Báthoryová byla souzena na hradě, kde zůstala v domácím vězení zazděná v místnostech bez oken, jen s malými otvory na podávání jídla a ventilaci až do své smrti o čtyři roky později. Neví se přesně, kde byly její ostatky pohřbeny, mohou být zazděny přímo na hradě anebo uloženy v kapli.

Po smrti Alžběty Báthoryové zdědili hrad její potomci, kteří provedli na hradě rozsáhlé úpravy. Byly opraveny střechy i samotné budovy. Bohužel byl František Nádašdy III. popraven za účast na povstání a hrad byl poté zkonfiskován císařskými vojsky, které jej vyrabovali, zničili a podpálili. Poté o hrad ještě proběhlo několik bojů, své původní slávy však už nikdy nenabyl a postupně se změnil ve zříceninu.

V době počátku své existence měl hrad jednu věž, nádvoří a několik obytných a hospodářských budov. Později byla přistavena druhá věž a kaple. V této době se dominantou hradu stala pětipodlažní věž, ke které přiléhala trojpodlažní obytná budova. Dále zde byla hlavní brána se dvěma mohutnými baštami. Během postupných úprav se hrad začal rozlišovat na dolní, střední a horní část. Dolní a střední část sloužily k hospodářským a obranným účelům, zatímco v horní části byly reprezentační prostory, kanceláře, jídelna a klenotnice. Zde se také nacházela cisterna na vodu.

V letech 2012-2014 na hradě probíhala rozsáhlá rekonstrukce, kdy bylo opravené zdivo, odkryto několik místností a struktur, odstraněny zalesněné části a další. V dnešní době je majitelem obec Čachtice a zřícenina hradu slouží návštěvníkům, kteří si ji mohou prohlédnout s průvodcem anebo se zúčastnit mnoha kulturních akcí zde pořádaných.


Čachtický hrad
Čachtický hrad 01
Čachtický hrad
Čachtický hrad 02
Čachtický hrad
Čachtický hrad 03
Čachtický hrad
Čachtický hrad 04
Čachtický hrad
Čachtický hrad 05
Čachtický hrad
Čachtický hrad 06
Čachtický hrad
Čachtický hrad 07
Čachtický hrad
Čachtický hrad 08
Čachtický hrad
Čachtický hrad 09
Čachtický hrad
Čachtický hrad 10
Čachtický hrad
Čachtický hrad 11
Čachtický hrad
Čachtický hrad 12
Čachtický hrad
Čachtický hrad 13
Čachtický hrad
Čachtický hrad 14
Čachtický hrad
Čachtický hrad 15
Čachtický hrad
Čachtický hrad 16
Čachtický hrad
Čachtický hrad 17
Čachtický hrad
Čachtický hrad 18


Lze zakoupit v našem e-shopu.Zpět

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informaceQR

FB IS