CZ ENHistorie kostela sv. Cyrila a Metoděje v Bílovicích nad Svitavou

Farní kostel sv. Cyrila a Metoděje by vystavěn v letech 1908-1913 podle návrhu architekta Antonína Blažka ve stylu pozdního historismu, s prvky neogotiky, secese a moderny. Během 2. světové války by kostel poškozen ruskými vojáky během osvobozování a část vnější i vnitřní výzdoby musela být nahrazena. Další opravy byly provedeny v roce 2005 (podlahové vytápění, mramorový ambon a oltář ve tvaru obětního stolu). V současné době se v kostele konají bohoslužby a další aktivity pro dospělé i pro děti.

Kostel je jednolodní stavbou s osou v severojižním směru a lodí obdélného půdorysu, na kterou navazuje presbytář s pětibokým závěrem, k jehož východní straně přiléhá čtyřboká sakristie. Na západní straně na loď navazuje boční kaple a na jižní straně se nachází hranolová 34 m vysoká věž.

Hlavní vstup do kostela je v horní části zdoben malbou. Ta původně znázorňovala Nejsvětější Trojici, byla však zničená během druhé světové války. Nyní malba znázorňuje věrozvěsty sv. Cyrila a Metoděje (dle předlohy Jano Köhlera z roku 1912).

Ve zvonicovém patře věže jsou umístěna tři lomená okna. Ve zvonici jsou tři zvony: Sv. Cyril a Metoděj, sv. Anna a umíráček sv. Josef. Tyto zvony byly ulity roku 1947 R. Manouškem z České u Brna. V nejvyšší části věže jsou ciferníky věžních hodin. Střecha kostela má tvar jehlanu a je zakončena makovicí s rovnoramenným křížem.

Fasáda kostela vyniká barevnou i strukturální kombinací materiálu – střídání kamenného zdiva a režných cihel. Dalším ozdobným prvkem jsou ornamenty na střeše, tvořené různobarevně glazovanými střešními taškami.

Tento kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.Ocenění

Beskyd Model Kit Show 2013
4. místo - Kategorie P1 senioři - Papírové modely - Architektura.Kostel sv. Cyrila a Metoděje
Kostel sv. Cyrila a Metoděje 01
Kostel sv. Cyrila a Metoděje
Kostel sv. Cyrila a Metoděje 02
Kostel sv. Cyrila a Metoděje
Kostel sv. Cyrila a Metoděje 03
Kostel sv. Cyrila a Metoděje
Kostel sv. Cyrila a Metoděje 04
Kostel sv. Cyrila a Metoděje
Kostel sv. Cyrila a Metoděje 05


Lze zakoupit v našem e-shopu.Zpět

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informaceQR

FB IS