CZ EN

Zámek Veltrusy je významné dílo vrcholného barokního umění z počátku 18. století (cca 1706-1712) v půdorysu písmene X s čestným dvorem, který uzavírají alegorické sochy dvanácti měsíců a čtyř ročních období.

Stavitelem byl Václav Antonín Chotek (1674-1754), místodržící v Čechách, ve své době jediný žijící příslušník tohoto starého českého rytířského rodu, od roku 1702 svobodný pán, 1723 hrabě Českého království a od roku 1745 říšský hrabě.

Zámek byl postaven na panství Veltrusy-Jeviněves, které přinesla V. A. Chotkovi do manželství jeho žena Terezie Marie ze Scheidlerů. Projektantem byl zjištěn (teprve nedávno) G. B. Alliprandi. Předlohou veltruskému zámku byl zahradní palác hraběte Althana v Rossenau u Vídně.

Po roce 1750 došlo k rozšíření bočních křídel o dvojnásobek jejich délky.

Klasicistními úpravami prošel zámek po roce 1804. Kuželová střecha byla nahrazena kopulí a zanikly barokní fasády, které byly rehabilitovány až koncem 20. století.

Zámek byl do roku 1945 v majetku jediného rodu, hrabat Chotků z Chotkova a Vojnína. Zásluha tato jest připsána hraběti Rudolfu Chotkovi (1706-1771), kterýžto syn V. A. Chotka, ministr financí a nejvyšší kancléř, vyhlásil na panství tzv. Fideikomis (nedělitelnost majetku). Sám byl velkým zvelebitelem veltruského panství, stejně jako Jan Rudolf Chotek (1749-1824), syn jeho bratra Jana Karla, ministr financí, činný i v dalších úřadech. Za jeho života se stalo zámecké panství nejkrásnějším areálem svého druhu v českých zemích. Zároveň vybudoval, na dalším chotkovském panství Nové Dvory, jedinečný empirový zámek Kačina.

Významný rod barokního období a poloviny 19. století potkal během průmyslové revoluce a na přelomu 20. století úpadek a vyvrcholil za německé okupace, kdy na zámku sídlilo středisko tzv. Lebensbornu. Po válce odešli Chotkové do Německa, kde v 70-tých letech vymřeli po meči.

Oficiální web zámku Veltrusy: http://www.zamek-veltrusy.cz


Zámek Veltrusy
Zámek Veltrusy 01
Zámek Veltrusy
Zámek Veltrusy 02
Zámek Veltrusy
Zámek Veltrusy 03
Zámek Veltrusy
Zámek Veltrusy 04
Zámek Veltrusy
Zámek Veltrusy 05
Zámek Veltrusy
Zámek Veltrusy 06
Zámek Veltrusy
Zámek Veltrusy 07
Zámek Veltrusy
Zámek Veltrusy 08
Zámek Veltrusy
Zámek Veltrusy 09
Zámek Veltrusy
Zámek Veltrusy 10
Zámek Veltrusy
Zámek Veltrusy 11
Zpět
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informaceQR

FB IS