CZ EN

Zámek Lednice najdete na jižní Moravě, 12 km od Mikulova a asi 50 km na jih od Brna na pravém břehu řeky Dyje. Se svou francouzskou zahradou a rozsáhlým anglickým parkem se řadí mezi nejvýznamnější romantické památky nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Celý Lednicko-valtický areál se v roce 1996 zapsal mezi světové a kulturní památky UNESCO.

První zmínky o vesnici zvané Lednice nacházíme již v roce 1222. V té době nechávají vladykové Adamar a Lipert postavit tvrz, která má střežit přechod přes řeku. O sto let později se tato stavba stává majetkem rodu Lichtenštejnů a zůstává jím až do roku 1945, kdy je znárodněna. V 16. století se z tvrze stává reprezentativní zámek Lichtenštejnů. Tento šlechtický rod, v čele s Karlem z Lichtenštejna a jeho synem Karlem Eusebiem, byl pro Lednici a její okolí velkým přínosem.

Karel Eusebius z Lichtenštejna se během svého života velmi zasadil o zvelebení Lednicko-valtického panství. Na svůj dvůr zval významné řemeslné mistry, kašnáře, architekty i umělce té doby, za které vyplácel nemalé peníze.

Od konce 18. století do poloviny století 19. vznikaly v okolí zámku nádherné romantické stavby umístěné především v zámeckém parku. Byl také vytvořen zámecký rybník s 15 ostrůvky, zabírající plochu 24 hektarů. V polovině 19. století přestavěl architekt Jiří Wingelmüller interiéry i exteriéry zámku do dnešní podoby. Dal mu jedinečnou anglicko-novogotickou tvář.

Oficiální web zámku Lednice: http://www.zamek-lednice.com


Zamek Lednice
Zamek Lednice 01
Zamek Lednice
Zamek Lednice 02
Zamek Lednice
Zamek Lednice 03
Zamek Lednice
Zamek Lednice 04
Zamek Lednice
Zamek Lednice 05
Zamek Lednice
Zamek Lednice 06
Zamek Lednice
Zamek Lednice 07
Zamek Lednice
Zamek Lednice 08
Zamek Lednice
Zamek Lednice 09
Zamek Lednice
Zamek Lednice 10
Zamek Lednice
Zamek Lednice 11
Zamek Lednice
Zamek Lednice 12
Zamek Lednice
Zamek Lednice 13
Zamek Lednice
Zamek Lednice 14
Zamek Lednice
Zamek Lednice 15
Zamek Lednice
Zamek Lednice 16
Zamek Lednice
Zamek Lednice 17
Zpět
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informaceQR

FB IS