CZ EN


HISTORIE KOSTELA SV. ARCHANDĚLA MICHAELA V ŘEPIŠTÍCH

Obec Řepiště se nachází na severovýchodě České republiky v okrese Frýdek-Místek a má necelé dva tisíce obyvatel. Její historie sahá až do roku 1270. Místní dřevěný kostelík byl dle písemných dokumentů založen v roce 1484 nebo 1485 a původně byl farním kostelem. Během archeologického průzkumu v době rekonstrukce kostela odborníci však zjistili, že ve zdech kostela jsou trámy z roku 1424, jedná se tak o nejstarší ze všech dřevěných sakrálních staveb v České republice. Pohřbívalo se zde však již dříve – pod základy kostela byly během archeologického průzkumu nalezeny dřívější hroby. Mezi lety 1652 a 1654 patřil kostel luteránům, poté jim byl odňat a přifařen k Šenovu. Zápisy ukazují, že ještě r. 1688 byl kostel zasvěcen sv. Mikuláši a byl celý dřevěný. Z vnější části bývala krytá galerie zvaná „sobota“ – podobná je dodnes v blízkém kostele v Sedlištích. Od roku 1785 byl kostel přifařen k nové farnosti vratimovské.

Velké přestavby interiéru i exteriéru se kostel dočkal v letech 1867 až 1891 a poté v letech 1931-1932 byla opravena věž, v roce 1950 proběhly i další úpravy. V letech 1995-1996 byl opraven interiér a kostel získal nové omítky, výmalbu a nové lavice. Zatím poslední velká rekonstrukce proběhla v letech 2019 a 2020, kdy kostel prošel generální opravou.

Dřevěný kostel stojí na kamenné a cihlové podezdívce. Střecha, obě věže i boční stěny jsou pokryty šindelem. Střecha je mírně prolomená nad emporou a nad hlavním oltářem strmě stoupá a tvoří tak tři strany šestibokého jehlanu, což odkazuje na gotický původ kostela. V pozdější době byl postaven trojúhelníkový štít pokrytý prkny, z něhož vystupuje čtyřhranná věž. Hlavní cibulová věž je krytá šindelem a zakončena kovovým křížem s růžicemi na koncích ramen. Menší věž (sanktusová) byla postavena r. 1865 a její cibule je vysoká, podepřená šesti sloupky a nahoře zakončená kovovým hrotem s koulí. Kostel má jednu loď a trojboký presbytář, na jehož obou stranách jsou přistaveny čtvercové prostory – vlevo se sakristií, vpravo s oratoří a tribunou zvanou empora, takže celý kostel má půdorys rovnoramenného kříže. V zadní části se na dvou sloupech nachází dřevěná kruchta – vyvýšené místo pro varhany a hudebníky. Podlaha je cihlová a kamenná. Během generální opravy kostel získal nové zvony, oltář a varhany.

Kostel můžete navštívit v rámci pravidelných nedělních bohoslužeb anebo v době konání akcí Otevřené chrámy.


repiste
Kostel Řepiště 01
repiste
Kostel Řepiště 02
repiste
Kostel Řepiště 03
repiste
Kostel Řepiště 04
repiste
Kostel Řepiště 05
repiste
Kostel Řepiště 06


Lze zakoupit v našem e-shopu.Zpět

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informaceQR

FB IS