CZ EN



Historie kostela sv. Cyrila a Metoděje v Bílovicích nad Svitavou

Farní kostel sv. Cyrila a Metoděje by vystavěn v letech 1908-1913 podle návrhu architekta Antonína Blažka ve stylu pozdního historismu, s prvky neogotiky, secese a moderny. Během 2. světové války by kostel poškozen ruskými vojáky během osvobozování a část vnější i vnitřní výzdoby musela být nahrazena. Další opravy byly provedeny v roce 2005 (podlahové vytápění, mramorový ambon a oltář ve tvaru obětního stolu). V současné době se v kostele konají bohoslužby a další aktivity pro dospělé i pro děti.

Kostel je jednolodní stavbou s osou v severojižním směru a lodí obdélného půdorysu, na kterou navazuje presbytář s pětibokým závěrem, k jehož východní straně přiléhá čtyřboká sakristie. Na západní straně na loď navazuje boční kaple a na jižní straně se nachází hranolová 34 m vysoká věž.

Hlavní vstup do kostela je v horní části zdoben malbou. Ta původně znázorňovala Nejsvětější Trojici, byla však zničená během druhé světové války. Nyní malba znázorňuje věrozvěsty sv. Cyrila a Metoděje (dle předlohy Jano Köhlera z roku 1912).

Ve zvonicovém patře věže jsou umístěna tři lomená okna. Ve zvonici jsou tři zvony: Sv. Cyril a Metoděj, sv. Anna a umíráček sv. Josef. Tyto zvony byly ulity roku 1947 R. Manouškem z České u Brna. V nejvyšší části věže jsou ciferníky věžních hodin. Střecha kostela má tvar jehlanu a je zakončena makovicí s rovnoramenným křížem.

Fasáda kostela vyniká barevnou i strukturální kombinací materiálu – střídání kamenného zdiva a režných cihel. Dalším ozdobným prvkem jsou ornamenty na střeše, tvořené různobarevně glazovanými střešními taškami.

Tento kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.



Ocenění

Beskyd Model Kit Show 2013
4. místo - Kategorie P1 senioři - Papírové modely - Architektura.



Kostel sv. Cyrila a Metoděje
Kostel sv. Cyrila a Metoděje 01
Kostel sv. Cyrila a Metoděje
Kostel sv. Cyrila a Metoděje 02
Kostel sv. Cyrila a Metoděje
Kostel sv. Cyrila a Metoděje 03
Kostel sv. Cyrila a Metoděje
Kostel sv. Cyrila a Metoděje 04
Kostel sv. Cyrila a Metoděje
Kostel sv. Cyrila a Metoděje 05


Model si lze zakoupit v našem e-shopu.



Zpět

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace



QR

FB TW GG